مجتمع صنایع تبدیلی دستچین عالی | تولید خوراک دام و روغن های گیاهی خاص

تازه گاوداری را شروع کرده ام، راهی برای پیشگیری از بیماری گاوها توصیه می کنید؟

0
0

سلام
من تازه گاوداری را شروع کرده ام. در این مدت دو گاو بیمار شدند که مجبور به حذف یکی از آنها شدم و دیگری را با صرف هزینه بالا درمان کردم که با وجود هزینه زیادی که صرف درمان آن شد، به مقدار تولید شیر قبل از بیماری برنگشته است. راهی برای پیشگیری از بیماری توصیه می کنید؟

 • صادقی 1 سال قبل سوال کرد
 • آخرین ویرایش 1 سال قبل
 • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

بیماری همیشه در گاوداری ها بوجود می آید. با تغذیه مناسب و رعایت بهداشت می توانید مقدار و شدت آن را کنترل کنید، ولی ظاهرا مسئله شما حکایت بر این دارد که شما در تشخیص دام بیمار با مشکل روبرو هستید و احتمالا چون دیر متوجه بیماری شده اید، دیر هم اقدام به درمان گاو بیمار کرده اید، اگر زود متوجه شوید که گاوتان بیمار شده است نه مجبور به حذف می شوید و نه هزینه درمان بالا می رود!

گاوها به زبان اشاره با ما صحبت می کنند، پس هر چه زودتر این زبان را یاد بگیرید در سلامت و درمان گاوها موفق تر خواهید بود. به طور کلی گاوها در 24 ساعت شبانه روز بایستی مشغول یکی از این سه کار باشند:

 • در حال خوردن غذا باشند.
 • در حال استراحت و نشخوار باشند.
 • در حال شیر دادن باشند.

شما با مشاهده گاوها در این زمان ها می توانید دام بیمار را تشخیص دهید. دامهایی که پس از شیردوشی به سراغ خوراک نمی روند و در وسط بهاربند ایستاده یا دراز کشیده باشند و نشخوار نکنند، دامهایی که زمان انتقال به شیردوشی به سختی بلند می شوند و با پشت قوز کرده حرکت می کنند و یا احساس درد در یکی از اندام های حرکتی خود دارند، دامهایی که شیرشان کم شده و یا در زمان رگ زدن، اول شیر دلمه دارد یا پستانشان گرم و ملتهب باشد، دامهایی هستند که از نظر سلامت بایستی تحت نظر قرار گرفته و معاینه شوند. البته بعضی از علائم بالا را می توان در گاو فحل نیز مشاهده کرد، مثل کم شدن شیر گاو. در هر صورت این دام ها بایستی تحت نظر گرفته شوند.

در مجموع، استراحت و نشخوار دلیل بر سلامت دام است و گله ای که بعد از شیردوشی به سمت آخور رفته و سپس استراحت کرده و نشخوار می کند، گله سلامتی است. پس توصیه می شود به فعالیت های گاوهای گاوداری تان بیشتر از گذشته دقت داشته باشید و به محض ظهور علائم یک بیماری و قبل از آنکه بیماری پیشرفت کند بتوانید با کمترین هزینه و خسارت به درمان آن بپردازید.

 • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفا جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

  شرکت دستچین در سال ۱۳۹۰ با نصب تجهیزات و ماشین آلات مدرن خشک کن اتوماتیک و پیوسته، زمینه فعالیت خود را توسعه و تعمیم داد بطوریکه قادر شد تا طیف گسترده ای از خدمات عملیات حرارتی را به سایر شرکتها و کارخانجات ارائه نماید. خشک کردن انواع دانه های ارزشمند و استراتژیک محصولات کشاورزی مانند دانه سویا تا انواع پسماندهای ارزشمند خطوط تولید کارخانجات صنایع مختلف غذایی و بطور کلی انجام عملیات حرارتی در جهت حذف رطوبت و جلوگیری از فساد هرگونه فرآورده و محصولی که از نظر اقتصادی ارزشمند باشد در سبد خدمات قابل ارائه شرکت قرار گرفت.

  نشانی

  استان اصفهان، آب نیل، اصفهان، ابتدای اتوبان ذوب آهن، کلیشاد، میدان آبنیل، ناحیه صنعتی وزیرآباد

  تلفن

  ۳۷۲۶۶۶۱۰ (۰۳۱)

  ایمیل

  info[at]dastchinco.ir

  سبد خرید