تولید خوراک دام سبک و سنگین در مجتمع صنایع تبدیلی دستچین عالی به صورت کنسانتره پلت شده و با رعایت الزامات و دستورالعمل های بهداشتی صادره از سوی سازمان دامپزشکی صورت می گیرد.

فرآیند تولید در کارخانه از مرحله ورود مواد اولیه تا پایان تولید، بسته بندی و ارسال محصول نهایی به مراکز مصرف، تحت نظارت ناظر سازمان دامپزشکی و با رعایت پروتکل های صادره از سوی اداره کل دامپزشکی کشور انجام می گیرد.

خوراک دام و فرآیند تولید آن در کارخانه دستچین عالی

1- ورود مواد اولیه به کارخانه :

در مرحله اول محموله های مواد اولیه حمل شده از مبادی بارگیری به کارخانه از نظر ظاهری مورد بازرسی اولیه قرار می گیرند. در مرحله دوم و پس از حصول اطمینان از کیفیت ظاهری، دستور نمونه برداری جهت تحویل به آزمایشگاه کنترل کیفی صادر می گردد، در ادامه و با تحویل نمونه به آزمایشگاه، نمونه از نظر سلامت و استانداردهای ارزش غذایی در کوتاه ترین زمان مورد آزمایش قرار می گیرد.

پس از اعلام نظر و تأئید آزمایشگاه در مورد سلامت و کیفیت ماده اولیه، دستور تخلیه محموله صادر می گردد.

2- تخلیه مواد اولیه :

مواد اولیه تخلیه و به انبارهای کارخانه انتقال داده می شوند. لازم به ذکر است که مطابق با آئین نامه ها و دستورالعمل های سازمان دامپزشکی انبارهای نگهداری مواد اولیه به صورت هفتگی، در پایان هر هفته به طور کامل ضدعفونی می گردند.

3- توزین مواد اولیه :

برای تولید، مواد اولیه مطابق با فرمول های تنظیم شده توسط کارشناسان تغذیه، به طور دقیق توزین می گردند، سپس به قسمت آسیاب انتقال داده شده و مواد اولیه آسیاب شده و به ذرات ریز به اندازه مش مورد نظر تبدیل می گردند.

4- میکس مواد :

در این مرحله مجموعه مواد اولیه شامل غلات (جو و ذرت) و کنجاله های پروتئینه ی آسیاب شده (سویا و کلزا) و سبوس گندم وارد میکسر می گردند و به صورت همزمان افزودنی های ضروری مانند مکمل های معدنی، مکمل های ویتامینه، مکمل های درمانی، جوش شیرین، کربنات کلسیم، اکسید منیزیم، بنتونیت سدیم، نمک و سایر ریز مغذی های خاصی که به صورت طبیعی در نهاده ها وجود ندارند به سایر مواد افزوده می گردند.

طی یک بازه زمانی معین و تعریف شده عملیات اختلاط و همگن سازی مواد اولیه صورت می گیرد.

5- ترکیب نهایی مواد :

در این مرحله کلیه مواد تشکیل دهنده محصول که به شکلی یکنواخت با یکدیگر ترکیب شده اند وارد دستگاه کاندیشنر گردیده و مایع غلیظ ملاس چغندر قند برای خوش خوراک شدن و در عین حال ایجاد چسبندگی بین ذرات به مخلوط اضافه می گردد. همزمان در طول مسیر عبور مواد در دستگاه کاندیشنر تزریق بخار به منظور پخت و میکروب زدایی صورت می گیرد.
محصول نهایی خط تولید به صورت کنسانتره پلت ( توده های فشرده شده فشنگی ) به سیلوهای نگهداری انتقال داده می شود.

6- پخت و ضدعفونی خوراک :

در این مرحله خوراک، نیم پخت و ضدعفونی شده از دستگاه پلت ساز عبور نموده و به صورت توده های فشنگی که اصطلاحاً پلت نامیده می شود در می آیند.

7- تهیه پلت :

در آخرین مرحله از پروسه تولید، محصول که به شکل پلت درآمده است وارد قسمت کولر شده و تحت جریان شدید هوا قرار می گیرند که باعث می گردد تا قطعات پلت رطوبت حاصله طی مرحله تزریق بخار و پخته شدن  را از دست داده و خشک و خنک می گردند.

8- تهیه کنسانتره پلت :

محصول نهایی خط تولید، به صورت کنسانتره پلت (توده های فشرده شده فشنگی) به سیلوهای نگهداری انتقال داده می شوند.

9- کیسه گیری محصول نهایی :

با آغاز فرآیند کیسه گیری، به صورت متناوب از محصولات تولید شده نمونه برداری شده و جهت آزمایش کنترل کیفی به آزمایشگاه کارخانه تحویل داده می شوند تا کیفیت محصولات تولید شده همواره از نظر کنترل کیفیت مورد پایش قرار داشته باشند.

10- بسته بندی و بارگیری :

در پایان، محصول نهایی در کیسه های چاپ دار بسته بندی شده و پس از درج مشخصات محصول و تاریخ تولید بر روی آنها، بارگیری و به مقصد مراکز مصرف ارسال می گردد.

انواع خوراک دام تولیدی در کارخانه تولید خوراک دام دستچین:

خوراک دام مورد استفاده در مراکز پرورش گاو:

پرمیکس گاو شیری (مکمل و تقویت کننده خوراک تولیدی در دامداری)، کنسانتره گاو شیری سوپرشیر دستچین ۴۰+ کیلو شیر، کنسانتره گاو پرشیر ۳۵ تا ۴۰ کیلو شیردهی، کنسانتره گاو پرشیر ۳۰ تا ۳۵ کیلو شیردهی، کنسانتره گاو متوسط شیر دستچین ۲۵ تا ۳۰ کیلو شیر، کنسانتره گاو کم شیر دستچین تا ۲۵ کیلو شیر، کنسانتره گاو شیری تا ۲۵ کیلو شیر بی نیاز به یونجه، کنسانتره گاو شیری تا ۲۵ کیلو شیر بی نیاز به سیلوی ذرت، کنسانتره استارتر گوساله ۵ روزگی تا ۳ ماهگی، کنسانتره استارتر گوساله ۳ تا ۶ ماهگی، کنسانتره گاو انتظار زایش (کنسانتره گاو آبستن)، کنسانتره گاو غیرشیری (خوراک تلیسه و گاو خشک)

خوراک دام مورد استفاده در مراکز پرورش گوسفند و بز:

پرمیکس گوسفند و بز (مکمل و تقویت کننده خوراک تولیدی در دامداری)، کنسانتره عمومی گوسفند و بز، کنسانتره گوسفند پرواری و بز پرواری، کنسانتره میش شیرده و بز شیرده، کنسانتره میش و بز آبستن سنگین، کنسانتره فلاشینگ گوسفند و بز، کنسانتره استارتر بره و بزغاله